Návrat na hlavní stranu

Těšínský - guralský kroj

Těšínské kroje reprezentují nejvýchodnější část našeho státu. Mají své varianty ve střizích, materiálech i doplňcích. Obecně zachovávají řadu archaických prvků. Nejvíce se jich dochovalo u tzv. "guralských" krojů, tj. oděvu nošených u hranic na pomezí dnešní České republiky, Slovenska a Polska.

Jejich styl je ovládán více horským prostředím, vlivy karpatské kultury a zažitou tradicí této rázovité oblasti, než vlivem oděvních specifik zmíněných národů. Představují nejvýraznější příklad krojů horského typu.

Ženy zachovávají v kroji starý střih sukně sešité se živůtkem, podle módy počátku 19. stol. vyzdvižené nad pas. Materiálově se však celek liší. Sukně je dlouhá, obvykle z černé silnější látky s modrým lemem. Živůtek bývá např. z temně červeného sametu se zlatými prýmky a výšivkou.

Materiál i zpracování se liší podle účelu oděvu. Pod tímto celkem je oblečen rubáč a na něm krátká košilka. Rukávce, v ustrojení vyhlížející ze živůtku. Zástěry jsou různé provenience i vzorování, pruhované nebo kvítkové. Na nohou obvykle do faldíčků shrnuté punčochy a krpce.

Účes dívek je jednoduchý se spletenými vlasy do copu a dlouhou stuhou na konci. Ženy ukrývají hlavu v čepcích a plachetkách. Ovšem právě čepce, úvazy na hlavě a různorodé svrchní plachty jsou v tomto kroji mimořádné.

Ojedinělý je především zdejší "obrus", velká plátěná plachta uvazována na prsou do uzlu, kryjící postavu jako plášť. Dominuje tvar úvazu. Výzdoba je velmi skromná, obvykle jen malý čtvereček výšivky v rohu plachty, lemované ruční krajkou.

Muži z guralské oblasti zachovávají v kroji staré karpatské formy. Huněné nohavice, plátěné košile s volnými rovnými rukávy, soukenné vesty a huněné haleny v barvě ovčí vlny. Dále široké klobouky, vysoké opasky s přezkami, na nohou silné, nad kotníky varhánkově shrnuté ponožky a krpce.

Výzdoba krojů je více účelová než dekorativní. Dokládá to zpevňování okrajů halen barevnou šňůrou i z něj vyšlé "šňůrování" na nohavicích a vestách. Na součástech ženského oděvu se uplatňují staré předtkalcovské techniky např. při zhotovování čepců.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Lidové oblečení - kroj
AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 13:59 hodin

Copyright 1998-2020 © Luděk Šorm