Copyright.cz

Mezinárodní festival dechových orchestrů FIJO [ Festival, soutěž nebo přehlídka ]

Festival FIJO CHEB je nesoutěžní přehlídkou mladých dechových orchestrů s doprovodnými programy tanečních skupin. Za dobu své existence se stal vyhledávaným festivalem v nejzápadnější části České republiky. Město Cheb se stalo od roku 1970 každé dva roky místem setkávání mladých hudebních těles. Orchestry mladých hudebníků při veřejných koncertech prezentují svoji hudební vyspělost. Odměnou je jim vřelý potlesk diváků a posluchačů.

Náplň a program tohoto přehlídkového festivalu má vedle svých ustálených pravidel i prvky, které se mění, aby přinesly do zavedené /zažité/ tradice oživení - vystoupení big bandových orchestrů, koncert chrámové hudby v gotickém chrámu sv. Mikuláše, velká disko párty pro účastníky.

K tradičním prvkům programu patřil páteční slavnostní nástup všech účastníků, na kterém se představí každý orchestr zahráním hymny své země a slavnostním defilé před hlavním pódiem na náměstí. Sobotní průvod městem všech zúčastněných, který končí na náměstí, kde orchestry se svými mažoretkami předvádí krátké pochodové show, se stal oblíbenou podívanou návštěvníků festivalu. Vyvrcholením festivalu byla večerní Music show orchestrů a mažoretkových skupin a závěrečný ceremoniál s ohňostrojem na sportovním stadionu.

Mezi těmito hlavními událostmi se odvíjejí další programy a další vystoupení zúčastněných orchestrů na koncertních pódiích nejen v Chebu.


Okruh působení účastníků festivalu přesahuje hranice nejen města Chebu, ale i hranici státní. Orchestry mají možnost vystoupit v době festivalu i v přilehlých lázních, jejichž věhlas za dobu své existence, sahá do všech koutů celého světa.

Nejbližší Františkovy Lázně ( 6km ) vznikly v roce 1793, Mariánské Lázně ( 32 km) v roce 1818 a Karlovy Vary ( 48 km ) získaly svůj věhlas po svém zakladateli císaři Karlu IV. Všechny tyto lázně byly navštěvovány významnými osobnostmi ze světa kultury, vědy, politiky i samotní vládci mnoha zemí zde trávily chvíle odpočinku.

Od roku 1990 vybrané orchestry účinkují během festivalu i v německých příhraničních městech. (Waldssasen, Marktredwitz, Wunsiedel).

Festival si získal velkou oblibu nejen u chebských obyvatel, ale je navštěvován českými i zahraničními návštěvníky.

Vedle hudebního i společenského zážitku během festivalu se účastníci i návštěvníci mají možnost seznámit s bohatou historií města Chebu a poznat krásnou přírodní scenérii regionu.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fijo.cz/index.asp
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 19.11.2004 v 11:49 hodin