Copyright.cz

Vlakem z Děčína do Českého Švýcarska a Lužických hor [ Průvodcovské služby ]

Děčín - Česká Kamenice - Jedlová - Krásná Lípa - Rumburk

Nechte auto doma a vydejte se po jedné z nejromantičtějších horských tratí v Čechách za poznáním světa skalních měst i sopečných vrcholů, světa strhujících výhledů i zachovalé lidové architektury v evropsky jedinečné krajině Českého Švýcarska.

V sobotu a neděli využijte výhodnou jízdenku SONE+ za 160 Kč.
(platí 1 den, 2 dospělí a max. 3 děti do 15 let ).

Nástup do vlaku na hlavním nebo východním nádraží v Děčíně.

Benešov nad Ploučnicí:
Zámek z 15. století je nádherným příkladem renesanční architektury v Čechách, za dolním zámkem se nachází malá, ale malebná zámecká zahrada. Nedaleko se nachází gotický kostel s hvězdicovou klenbou. Uprostřed náměstí stojí téměř 15 m vysoký barokní mramorový sloup.

Město Česká Kamenice se nachází na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor. Za shlédnutí stojí:
kostel Sv. Jakuba, klášter, náměstí s barokní kašnou, Kamenický hrad a Rabštejn (bývalá podzemní továrna nacistů na výrobu zbraní)

Výletní cíle: Zámecký vrch - 2 km.
Skvělý výhled z vrcholu, z rozhledny upravené ve zřícenině hradu.
Jehla - 2 km. Krásná stezka do skal sopečného původu s výhledem na České Švýcarsko.

Dálkové túry: přes Jehlu, Lísku, Zlatý vrch a Chřibský vrch do Chřibské a Rybniště k vlaku, dále přes Kunratice a Větrný vrch do Jetřichovic, k chatám na Tokáni a Úzkými schody do Doubice a Krásné Lípy k vlaku.

Trať pokračuje krásnými lesy údolím Kamenice přes Mlýny a Kytlice, za zastávkou Horní Kamenice míjí vlevo geologickou zvláštnost - vodorovně uložené znělcové sloupce Pustého zámku.
V údolí Kamenice jsou k vidění zachovalé objekty lidové architektury.


Jedlová: Jedlová je vysoko (549m) položené nádraží v srdci Lužických hor, tradiční středisko letní i zimní turistiky.
Nejbližšími turistickými cíly jsou: rozhledna a chata na Jedlové (774 m), zřícenina hradu Tolštejn s restaurací, Malý Stožec s přístupnou znělcovou skálou a kamenným mořem (výhled směr Chřibská a České Švýcarsko) Vlak jede lesy Lužických hor obloukem kolem Malého Stožce do stanice Chřibská.


Chřibská: z nádraží hluboko v lese je možné nastoupit na atraktivní cyklotrasu Českosaským Švýcarskem směr: Chřibská, Jetřichovice, Vysoká Lípa, Česká cesta, Zadní Jetřichovice, údolí Křinice, Neumannmühle, Lichtenheiner Wasserfall, Bad Schandau, Postelwitz (přívoz), Dolní Žleb, Děčín.

Rybniště :
Ve stanici Rybniště odbočuje trať do Varnsdorfu a Žitavy. Ze stanice se vychází na krátkou vycházku po červené značce na Karlovu výšinu (výhled na Národní park České Švýcarsko), po červené možno pokračovat do Krásné Lípy.

Krásná Lípa:
Ze stanic Krásná Lípa zastávka a Krásná Lípa je jen kousek k starobylému náměstí, jemuž dominuje nejstarší dům ve městě Muzeum Českého Svýcarska. informačním střediskem. Infocentrum Národního parku České Švýcarsko otevřeno denně.
Pěší túra: Krásná Lípa - Kamenná Horka - Kyjov - Kyjovská skalní stezka - Turistický most - Brtníky.
Cyklotrasa: Krásná Lípa - Kyjov - Kyjovské Údolí - Zadní Doubice - Hinterhermsdorf - Weifberg (rozhledna) - Zlodějská cesta - Tanečnice (rozhledna) - Mikulášovice - Brtníky - Vlčí hora - Krásná Lípa/ Rumburk

Rumburk:
Město na východním okraji Šluknovského výběžku se může pyšnit nejseverněji položenou loretou v Evropě, která je součástí kláštera loretánské kaple Panny Marie.
Jihozápadně od města se nachází čedičový vrch - Dymník. Vrchol je oblíbeným výletním cílem, stojí zde restaurace a kamenná rozhledna.

Další informace:
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko
Informační centrum Krásná Lípa
Křinické náměstí 5
407 46 Krásná Lípa
Tel.: + 420 412 383 413
Fax.: + 420 412 383 467

E-mail: informace@ceskesvycarsko.cz
Www: www.ceskesvycarsko.cz

UMÍSTĚNÍ

AKTUALIZACE: Barbora Laštůvková (České Švýcarsko o.p.s.) org. 2, 17.05.2006 v 15:41 hodin